Författare Ämne: Vallöften rörande vägnätet  (läst 2685 gånger)

Daniel P-son

  • Gäst
Vallöften rörande vägnätet
« skrivet: 30 augusti 2018, 11:24:31 AM »
Nu är ju knappast infrastruktur någon av valets huvudfrågor men diverse regionpolitiker brukar ofta lova vägutbyggnader inför val. Vad har ni snappat upp för löften?

Läste t.ex. att (M) vill att Arboga-Eskilstuna ska bli motorväg innan 2025. Hur realistiskt är egentligen det?

Utloggad Nico

  • Шумадинац
  • Administrator
  • Medlem
  • *****
  • Antal inlägg: 5645
SV: Vallöften rörande vägnätet
« Svar #1 skrivet: 30 augusti 2018, 11:45:59 AM »
I Stockholm lobbas det från vissa håll om Österleden samt att en viss moderat stadshuspolitiker vill gräva ned Centralbron. Det senare blir lite konstigt då Centralbrons kopplingar till olika innerstadsgator sannolikt skulle tas bort i så fall och då försvinner en stor del av brons betydelse. Frågan är även hur man då skulle kunna koppla ihop med Söderldstunneln.
»Den stora anledningen till att människan går vilse i tankarna är att det är outforskat territorium.«

Alfred E. Neuman

Utloggad Walter

  • Medlem
  • ****
  • Antal inlägg: 6306
SV: Vallöften rörande vägnätet
« Svar #2 skrivet: 30 augusti 2018, 12:52:58 PM »
Bredda E6/E20 till tre filer i Skåne är ett regionalt vallöfte från M. Tror det var sträckan Helsingborg-Malmö.
En signatur är ett textfält i slutet av ditt inlägg där du kan skriva vad du vill!

Utloggad riiga

  • Medlem
  • ****
  • Antal inlägg: 181
SV: Vallöften rörande vägnätet
« Svar #3 skrivet: 03 september 2018, 19:33:07 PM »
Väldigt lokalt, men både KD och SD har lovat här i Linköping att återställa Hamngatan till 2+2 filer i varje riktning istället för 1+1 med bussfält. Det hela var från början en väldigt kontroversiell ombyggnad som den förespråkande centerpolitikern Muharrem Demirok sedan ångrat.