Tönnebro måste jag säga är lite speciellt. En mack och en rastplats på E4:an. Borde väl ses som vilket sådan som helst. E4:an har ju gott om rastställen med stora mackar och där man också kan äta. Det är inget konstigt med det. E4:an är ju en pulsåder i vägtrafiken i Sverige och kanske egentligen Sveriges "paradväg".
Men Tönnebro är faktiskt lite speciellt. Det ser faktiskt inte ut som de vanliga ställena. Och historiken är speciell.
Tönnebro har varit ett rastställe ända sedan medeltiden. Och under 1800-talet var det en officiell viloplats längs med vägen. Det finns uppgifter om olika byggnader där under årens lopp.
E4:an mellan Uppsala och Söderhamn blev klar 2007. Sedan dess har nog faktiskt Tönnebros betydelse bara vuxit. Det har bara blivit ännu mer ett betydelsefullt ställe på E4:an sedan dess.
En intressant sak: Trots att Tönnebro ligger som det gör i skogen så känns det väldigt kontinentalt där när man äter eller tankar bilen. Och fordon från andra länder finns det gott om i Tönnebro. Detta beror givetvis på den kontinentala vägen som det ligger vid. Men det är lite roligt att det har blivit så kontinentalt trots sitt ödsliga läge

Här kommer lite bilder:

Det är alltså en stor mack av kontinentalt snitt som är typisk för stora vägar. Det kan man se tydligt här. Pumparna och taket över dessa visar på det. Och det är i modernt snitt. Men titta på mackens byggnad. Den är knuttimrad. En av mycket få knuttimrade mackar.

Här ser man från andra hållet. Man ser att byggnaden är knuttimrad och har en rustik byggstil. Mycket originellt för en mack.
Man kan tänka sig att de tyska turisterna måste tycka att detta är riktigt läckert


På baksidan av macken ser det ut så här. Här syns det nog ännu tydligare att byggnaden är knuttimrad. Och här kan man njuta av vattnet och koppla av.

Vänder man sig om ser det ut så här.

Alldeles vid själva macken har vi matstället, eller värdshuset som de kallar det. Även detta är knuttimrat. Här ser man att det just nu pågår lite reparationer av detta.

Från andra hållet ser det ut så här. Vi går in


Och så här ser inredningen ut. Det är rustikt, men elegant på samma gång. Inte speciellt typiskt för en vägkrog. Maten är dock typisk för vägkrog och det är självservering.
Men den här inredningen borde nog göra tyska turister överförtjusta


Är det fint väder kan man sitta utomhus på en stor terrass. Då får man en alldeles förträfflig utsikt över sjön. Det är hur vackert som helst.

Och den här utsikten har man om man väljer att sitta och äta på terrassen, som jag nu gjorde. En förträfflig utsikt verkligen

Ja som sagt var, man är ute i skogen och vid en sjö. Det är rustikt i byggstilen. Men ändå är detta ställe så kontinentalt!
Hoppas någon orkade läsa detta
