Scalorna är av 2011 års modell, och har därmed fem år kvar att ge i SL-rött. Tre dörrar har de också, och är konverterade till Euro 6, så de passar i princip överallt i Stockholms län. Att man flyttar Norrtäljes redan röda Scalor till annan SL-trafik är ju naturligt, men att man även tänker lacka om Uppsalas gula Scalor till röda var lite oväntat.
Scalorna har visserligen gått över 100 000 mil allihopa, men med tanke på att Norrtäljes blå ledvagnar (också i 73xx-serien och årsmodell 2011) trots 200 000 mil på sina mätare, ska bli SL-röda i höst, är det kanske inte så märkligt att även Scalorna får arbete.
Dubbeldäckarna i Uppsala är det väl samma historia som med Norrtäljes? Lika gamla, lika slitna, och så höga att de bara får köras i Sverige och Finland. Samt vissa länder utanför EU.