-99 sattes timtrafik in på en linje som kallades 101, före det fanns ju Swebus och GDGs linje 800 på sträckan. Man kan väl ha avgångstider varje timme även om man alternerar mellan tåg och buss ? 
Det fungerar ju bara om det inte skiljer sig särskilt mycket i restiderna mellan tåg och buss. Om bussresan blir nära nog dubbelt så lång så fungerar det inte. Man kommer ju fram strax innan det nästa tåg kommer fram om man väljer bussen och om den går varannan timme medan tåget går varannan timme. Skulle det vara meningsfullt skulle bussarna få gå närmaste vägen mellan Gävle och Falun och då skulle bussen klara det på cirka 75 minuter. Men går det räkna fram lönsamhet får en sådan linje? Knappast!
1999 hade Tåg i Bergslagen inte börjat och fram till 2004, innan Tågkompaniet började köra, fungerade tågtrafiken ursuselt. Så då fanns det anledning att ha bra bussförbindelser Gävle-Falun, men det gör det knappast nu. Dessutom finns planer att när man fått fram fler fordon utöka till trafik en gång i timmen dagtid, alltså inte som nu bara i maxtimmarna.