Bussen fanns i Karlstad 1985 den stod mest i garaget på grund av denna enda dörr då den var opraktisk när passagerarna skulle stiga av. Det tog lång tid vid hållplatserna!
Jag har haft en kul händelse med denna buss på linje 201 till Slottsbron. jag hade en normal buss med fram och bakdörr och när jag kom til Slottsbron skulle ja g vänta in tiden ett par minuter och tyckte bussen var tom tog fram en tidning och skulle läsa, då hojtade det till i bakändan och en kvarglömd passagerare blev sur och förklarade att jag sannerligen skulle kolla bättre om det fanns folk kvar i bussen för han skulle sannerligen inte behöva påkalla detta eller kliva av genom framdörren.
Dagen efter körde jag samma tur, frågade om jag fick ta 1435 vilket jag fick, samma passagerare kliver på. När jag kommer till Slottsbron kommer han fram det fanns ju inget annat val, då säger han
-var det för mig du tog denna vansinniga buss idag.
-Ja sa jag och sen gick han ut. Efter detta hörde jag aldrig mer någon dum kommentar från honom.