108 hade väl sin början i Bollnäs. Inte riktigt säker där.
Gick här i Hälsingland i flera år innan den blev till salu hos Wist för något år sedan. Sen togs den tillbaka och hamnade i Uppland för att förra sommaren,
i och med trafikstarten i Hudik, var tillbaka i landskapet. Nu ska den tydligen vara aktuell för Norrbotten.
Finns inte längre här i Hälsingland iaf.
Även 44 som vi hade i Delsbo hela vintern, har lämnat området. Var den har hamnat vet jag ej.
Vad gäller antalet bussar hit och dit så är det nog inte helt fel gissat att åtminstonde en av jämtlandsbussarna blir en reserv. Tiden får visa. Reserver brukar ju ha en tendens att gå i trafik hela tiden.

Ska förövrigt bli intressant att få se vad vi får för femte buss i Delsbo till höststarten den 16:e. 144 är ju egentligen för gammal och inte lågentré.
Står som sommarreserv hos oss just nu. Får återkomma med det senare. Övriga Delsbobussar är 130, 132, 133 och 134.
/Jesper Persson