Författare Ämne: Plastkarosser  (läst 1883 gånger)

1896

  • Gäst
Plastkarosser
« skrivet: 13 november 2009, 11:12:33 AM »
På RT-forum kan man läsa om nån undersökning om bussar med plastkaross, och att det blir billigare, man radar upp tre busstillverkare i södra Europa som ska börja att tillverka just plastkarosser. Lustigt att GDG och Lier/Alpus var tidiga med detta koncept.

Utloggad Björn Forslund

  • Medlem
  • ****
  • Antal inlägg: 5714
SV: Plastkarosser
« Svar #1 skrivet: 13 november 2009, 11:42:04 AM »
Nu är det lite skillnad om man bygger hela karossen i någon slags självbärande plastkonstruktion, mot vad t ex Lier och Alpus gjorde på sin tid. Liern har tak, front och bakdel i glasfiberarmerad plast, medans stommen är stålprofiler, sidorna är alu-plåt. På Alpusen var det ytterligare mera plast, men fortfarande en bärande stomme av stål.
Även SKV och Scania (CF) var tidiga med att göra delar av bussarna i plast.

Utloggad Mats Karlsson

  • Medlem
  • ****
  • Antal inlägg: 2853
SV: Plastkarosser
« Svar #2 skrivet: 13 november 2009, 12:01:26 PM »
Exakt. Ännu har väl ingen här i Europa byggt seriebussar helt och hållet i plast mer än Neoplan, som byggde sin Metroliner i kolfiberarmerad plast redan för drygt 20 år sedan. Jag undrar om inte Den Oudsten var inne på något liknande just när de gick i konkurs och försvann från busskartan.
Just nu håller Vest Buss i Norge på med att ta fram en buss i kolfiberarmerad plast, grundat på erfarenheterna från bland annat fartygsindustrin.

Utloggad Björn Forslund

  • Medlem
  • ****
  • Antal inlägg: 5714
SV: Plastkarosser
« Svar #3 skrivet: 13 november 2009, 12:24:38 PM »
Kan inte ungå att se parallellerna med flygindustrin! Numera byggs stora delar av stridsflygplan i kolfiber, ett mycket starkt och lätt material. Även moderna mindre krigsfartyg har länge byggts i kompositmaterial.
Detta letar sig nu ut i andra tillämpningar, t ex civilflyget och landgående fordon.

På 40-talet byggde engelsmännen ett flygplan i limmad träkonstruktion, De Havilland Mosquito. Detta byggsätt tog sedan SKV upp i den limmade Boxerkarossen.

Clabbe

  • Gäst
SV: Plastkarosser
« Svar #4 skrivet: 13 november 2009, 13:22:49 PM »
Nilssons specialfordon i Laholm, bygger ju ambulanser i nytt material, som ska hålla vid kollision mm, och vara mycket lägre vikt än fg modeller.

sukkeri

  • Gäst
SV: Plastkarosser
« Svar #5 skrivet: 13 november 2009, 17:42:20 PM »
Nilssons specialfordon i Laholm, bygger ju ambulanser i nytt material, som ska hålla vid kollision mm, och vara mycket lägre vikt än fg modeller.
Gummi skulle vara idealiskt vid kollisioner? ;D