Nobina 3210 sågs på 552V 7/3 i SL-land

Startat av -B8RLE-, 09 mars 2023, 06:02:30 AM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

-B8RLE-

Jag såg 3210 rulla på linje 552V i tisdags. Bisarrt, speciellt i SL-land  ;)
Jaha, hej?!

-B8RLE-

3210 är ju 10.6 meter lång, så det är bisarrt att se den på en vanlig linje i SL-land
Jaha, hej?!

Lars-Håkan_E

Det är väl ganska vanligt att man meranvänder de större närtrafikbussarna på turer på "normala" linjer.

-B8RLE-

#3
Inte i SL-land
Jaha, hej?!

Lars-Håkan_E

Inte när man körde med små Renaultbussar nej, men i modern tid så förekommer det visst. Både norr och söder om innerstaden :-)

Det är väl klart att man meranvänder fordon som annars skulle stått, i aktuellt fall är skillnaden i pax antal obetydlig.

Fredde

I tisdags kom det dessutom hyfsat mycket snö, även det kan säkert ha haft en inverkan på valet av fordonstyper vid tursättning.

-B8RLE-

#6
Ja, men den rullade på rutten innan snö"stormen" började på riktigt.
Jaha, hej?!

Maven

Finns det avgångar i högtrafik där de mindre bussarna kan användas innan de senare går ut på närtrafiklinjerna, så är det ju ekonomiskt vansinne att inte göra så utan att istället behöva köpa en buss till. Jag säger inte att just 552V är en sådan, men även på längre tunga linjer kan det gå att hitta omlopp som funkar, där turerna i rusningsriktningen går före och efter den period med mest resande.


Bussarna uppfyller ju SL:s standard på alla sätt, och SL har ju i det senaste decenniets upphandlingar varit väldigt generösa med antalet stående som tillåts, så länge det inte handlar om större vägar med högre hastighet, just för att hålla nere kostnaderna för trafiktopparna.

Ulf Berlin



Ulf Berlin