God Jul

Startat av Hasse L, 24 december 2024, 14:38:04 PM

0 Medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Hasse L


Ulf Berlin

Oj vilken härlig bild :)
Utlånad från Söderhallen?
Inte ofta man fick se sådana finbussar i Söderort,utan det var mest/flest av den i bakgrunden ;) /Ulf

Peter Rost

4996 tillhörde Hammarbyhallen vid fototillfället. Flyttades till Lidingö 1983, om jag minns rätt.

//Peter

K R

Hej!

Trevligt julkort!

De två inledande serieleveranserna av SL H59 (Scania CR 111 M) kom under åren 1974 och 1975.
Gemensamt för dessa, (4996-5005 resp. 5066-5075), var att de till en början var placerade i Hornsbergshallen.

De SL-garage som sedan mest kom att bli förknippade med vagntypen H59 var Söderhallen, Hammarbyhallen och Lidingö (AGA).
Mer eller mindre korta placeringar vid andra garage har även förekommit under åren.

Bussgaraget har dessa två tidiga H59-serier inlagda med placeringsuppgifter för de enskilda vagnarna.
Sökruta (för t ex vagnsnummer) finns på den länkade sidan, där man kan konstatera att 4996 flyttades från Hammarby under hösten 1982 till AGA.
Detta i stora drag tillsammans med de andra kvarvarande i första serien, som vid den tiden fortfarande fanns i Hammarby.
Emellertid kom då 5004, som ensam i serien, att bli kvar i Hammarby lite längre, fram till hösten 1985.

https://www.bussgaraget.se/vagnhistoria.php

mvh K R

Ulf Berlin

Tack för trevliga uppgifter :)
Den linje som jag kan minnas var 171an,men däremot i t ex var dom mera sällsynta..
/Ulf